"The name is Bond, James Bond…"

הרבה שמות , יש בספר 'שמות'.
ולא רק בספר, נדמה שכבר בפרשה הראשונה – עניין השמות תופס את מרכז הבמה.

ספר שמות מתחיל בשמותיהם של פרטים, בניו של יעקב שיורדים למצרים.
מיד אחר כך יש עם שלם שמקבל שם – "הנה עם בני ישראל , רב ועצום ממנו.."
מילדות עבריות שנקראות בשם – שפרה ופועה,
משה שמקבל שם, שמוצמד לו סיפור, "ותקרא שמו משה כי מן המים משיתהו.."
בנו הבכור של משה, גרשם, מקבל את שמו, גם בתוספת הסבר.. הרבה הרבה שמות.

בכל רשימת השמות הארוכה הזאת ישנו שם אחד שהוחסר מן הספר. כאשר משה נשלח אל בני ישראל, הוא מניח שישאלו לשמו של מי ששלחו:

"וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל-הָאֱלֹהִים, הִנֵּה אָנֹכִי בָא אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתִּי לָהֶם, אֱלֹהֵי אֲבוֹתֵיכֶם שְׁלָחַנִי אֲלֵיכֶם; וְאָמְרוּ-לִי מַה-שְּׁמוֹ, מָה אֹמַר אֲלֵהֶם." (שמות ג', יג')

כאן מופיעה תשובה מפתיעה – הקב"ה מסרב לגלות את שמו. בני ישראל יאלצו להסתפק בסקירה היסטורית, ובהסתמכות על אלהי אבותיהם – שם מפורש לא ניתן כאן.

"וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים אֶל-מֹשֶׁה, אֶהְיֶה אֲשֶׁר אֶהְיֶה; וַיֹּאמֶר, כֹּה תֹאמַר לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל, אֶהְיֶה, שְׁלָחַנִי אֲלֵיכֶם: וַיֹּאמֶר עוֹד אֱלֹהִים אֶל-מֹשֶׁה, כֹּה-תֹאמַר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, ה' אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב, שְׁלָחַנִי אֲלֵיכֶם; זֶה-שְּׁמִי לְעֹלָם, וְזֶה זִכְרִי לְדֹר דֹּר." (שם יד'-טו')

בכדי להבין את משמעות השאלה של משה, ואולי גם את סירובו של הקב"ה – צריך לחזור אל הכותרת, ואל סרטים שאהבנו פעם. כאשר שון קונרי האגדי נכנס למרכז המסך, ובפיו ההכרזה הידועה –

"The name is Bond, James Bond…"

לא מדובר במשחק הכרות. הוא לא רוצה רק שנדע מה כתוב לו בתעודת הזהות. מאחורי השם James Bond כבר מהלכות להם אגדות רבות. אחרת זה לא היה עובד..

'קוראים לי כהן, משה כהן..' זה לא משפט שגורם למרגלים רוסים קרי רוח, לאבד את שלוותם..

בסצנה אחרת, לא פחות מפורסמת אם כי לא מאותו דור (1) מכריז בקול אחד מגיבורי 'הנסיכה הקסומה' את השורה שתלווה אותו לאורך כל הסרט :

"Hello. My name is Inigo Montoya. You killed my father. Prepare to die."

שמו של הגיבור הוא Inigo Montoya, שמו ה'מלא' הוא:

'Inigo Montoya. You killed my father. Prepare to die'

שהרי שם, זה משמעות. ואם אותו גיבור מילדותו מחפש לנקום את רצח אביו זה באמת שמו, זאת המשמעות המשימה שאיתה הוא מסתובב בעולם. כך השמות שלנו במקרים רבים, כך המשמעות שאנחנו מנסים 'להטעין' אל תוך שמות ילדינו..

* *

פרשנות חדשה ניתנת מעתה לשאלתו של משה. מסתבר ששאלה קשה ונוקבת מפנה משה אל עבר הקב"ה –

וְאָמְרוּ-לִי מַה-שְּׁמוֹ, מָה אֹמַר אֲלֵהֶם…?!?

נדמה לי, אומר משה לקב"ה , שהשם הזה כמעט מרוקן ממשמעות, הם שומעים אותו כבר 210 שנה, ואם אני אוֹמַר להם שוב, כמו שהם בטח שמעו כבר אלף פעם , שהקב"ה בא לגאול אותם – אני משער כיצד הם יגיבו –

מה זה השם הזה ? הוא מרוקן מתוכן.., הוא כבר מאתיים ועשר שנות שיעבוד הולך ומתרוקן.. "מַה-שְּׁמוֹ..".

פרשנות חדשה מקבל גם ספר שמות. השמות האמיתיים והמשמעות של כולם הולכים להתגלות.
בני ישראל, ימלאו את שמם במשמעות ויהפכו ממשפחה לעם. משה יהפוך ממשוי ממים, למושה אמיתי, שימשה את עם ישראל מביצת חייו. גם הקב"ה עצמו, כבר בפרשה הבאה יודה ששמו עוד לא התמלא במשמעות:

"וַיְדַבֵּר אֱלֹהִים, אֶל-מֹשֶׁה; וַיֹּאמֶר אֵלָיו, אֲנִי ה' : וָאֵרָא, אֶל-אַבְרָהָם אֶל-יִצְחָק וְאֶל-יַעֲקֹב–בְּאֵל שַׁדָּי; וּשְׁמִי ה', לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם." (שמות ו' ב'-ג')

התהליך שבו שמו 'מתמלא' יהפוך לסיפור המרכזי של ספר שמות:

"וְגַם הֲקִמֹתִי אֶת-בְּרִיתִי אִתָּם, לָתֵת לָהֶם אֶת-אֶרֶץ כְּנָעַן–אֵת אֶרֶץ מְגֻרֵיהֶם, אֲשֶׁר-גָּרוּ בָהּ : וְגַם אֲנִי שָׁמַעְתִּי, אֶת-נַאֲקַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר מִצְרַיִם, מַעֲבִדִים אֹתָם; וָאֶזְכֹּר, אֶת-בְּרִיתִי : לָכֵן אֱמֹר לִבְנֵי-יִשְׂרָאֵל, אֲנִי ה', וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם, וְהִצַּלְתִּי אֶתְכֶם מֵעֲבֹדָתָם; וְגָאַלְתִּי אֶתְכֶם בִּזְרוֹעַ נְטוּיָה, וּבִשְׁפָטִים גְּדֹלִים : וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם לִי לְעָם, וְהָיִיתִי לָכֶם לֵאלֹהִים; וִידַעְתֶּם, כִּי אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם, הַמּוֹצִיא אֶתְכֶם, מִתַּחַת סִבְלוֹת מִצְרָיִם : וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר נָשָׂאתִי אֶת-יָדִי, לָתֵת אֹתָהּ לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב; וְנָתַתִּי אֹתָהּ לָכֶם מוֹרָשָׁה, אֲנִי ה'." (שם, ה'- ח').

(1) למי שלא מכיר הצפייה מומלצת http://www.youtube.com/watch?v=Oi8RMG_DQbs